Quantcast
Channel: VarróTanfolyam » varrógép hurkol

Előkészítetted a varrógépet, de nem varr rendesen? – Varrótanfolyam

$
0
0

Számolj el tízig!

Varrógép hibák

Tudom, milyen bosszantó lehet az ilyesmi, ezért első körben számolj el tízig, ne hívd egyből a műszerészedet! Összeszedtem egy csokorba azokat a problémákat, amikkel az eddigi varrótanfolyamok során a kezdő hobbi varró csoportjaimban találkoztam varrás oktatás során, és amikre egy mozdulattal megtaláltuk a megoldást.

Ha Te is ingyenes varrótanfolyamunk résztvevője vagy, akkor sokat segít majd az alábbi útmutatás! Ha egyébként tudod, hogy a varrógéped jól működik, akkor valószínűleg csak kisebb gondról lehet szó, amit könnyűszerrel megoldhatsz Te is. Akkor is hasznos lehetnek az alábbiak, ha már részt vettél a kezdőknek szóló, fél napos Varrógép Szelídítő Tanfolyamunkon, és elakadtál az otthoni munkában! A varrás kezdőknek valóban ott kezdődik, hogy megtanuljuk a varrógép befűzését.

Nézzük, hol lehet a hiba, ha a varrógép hurkolja a szálakat varrás közben:


10 HETES otthoni szabás tanfolyam oktató videókkal, hogy érts a divatlapok szabásmintáihoz is!

Szabás varázs, kérd most >>>

-

-

  • Bobin (orsótok) és orsó hiba:

Nézd meg, hogy az orsó az óramutató járásával megegyezően forog-e az orsótokban, ugyanis ez a helyes irány, kivéve néhány esetet, de ez a varrógép használati utasításában benne van. Ha nincs meg a használati utasítás, akkor egyszerűen fordítsd meg az orsót a bobinban, és kezdj el így varrni.

Nézd meg, hogy az orsótokban megfelelő (méretű) orsó van – e! Nem minden orsótípus jó az adott varrógép bobinjába, erről szaküzletben vagy varrógépüzletben felvilágosítást tudnak adni. Ezen kívül van fém és műanyag orsó is, mindegyik fajtából kapsz a varrógépedhez. Ha több orsód is van a varrógépedhez, akkor próbálgasd végig őket, lehet hogy csak ennyi a probléma.

Előfordulhat az is, hogy az orsócérna nincs megfelelően kivezetve az orsótok feszítő lemezén, és nem akadt bele a feszítőlemez hornyába. Ellenőrizd!

  • Varrógéptű hiba:

Nézd meg, hogy a varrógéptű megfelelően (mélyre) van-e felhelyezve a tartóba!

  • Ha a tű elakadt és nem moccan:

Ennek oka lehet az, hogy az anyagodhoz nem megfelelő méretű tűt használsz. Fontos, hogy ismerjük az anyagminőségeket és azt, hogy milyen tűvel érdemes varrni őket. Ebben segíthet anyagismereted elmélyítése, amihez ide kattintva találsz egyéb információkat.varrótanfolyam, varrásoktatás, varrás kezdőknek, varrótanfolyamok, szabás-varrás, ingyen varrótanfolyam

Varrás kezdőknek profi otthoni tanfolyam, jelentkezz most!>>>

  • Felsőszál befűzés:

Nézd át, hogy a cérna minden kis „pöcökbe” be van-e fűzve, ahová kell. Ugyanis a legkisebb eltérés is hibát okozhat, azonban ha ismerjük a helyes befűzési sorrendet, onnantól már nagyon nehéz elrontani!

Ha a szálfeszítő kerék nincs besüllyesztve a varrógép testébe, hanem kiáll és látható a szálfeszítő lemez, akkor nézd meg, nincs-e eltörve a szálfeszítő kerék rugója!

A cérna ne a tűt hátulról megkerülve legyen befűzve. A felsőszálat mindig elölről hátrafelé fűzzük be a tű lyukába.

Ha a cérna rá van tekeredve a szálemelőre, az is hurkoláshoz vezethet, mint ahogyan az is, ha a cérna a cérnatartó legaljára fel van csavarodva. 

  • Ha a felső szál mindig kiugrik  a tűből, amikor elkezdenél varrni:

Mielőtt leengedjük a varrógép talpat a varráshoz, hagyjunk hosszabb felsőszálat kivezetve a talp alatt, legalább 10-15 cm-t. Ugyanis ha a szálfogó a legalacsonyabb ponton áll, és nem hagyunk elég hosszt a cérnának, akkor a varrógép indulásával amikor a szálfogó eléri a felső pontját, magával húzza és kirántja a cérnát. De ha úgy fűzzük be a tűbe a felső szálat, hogy a szálfogó a legmagasabb pontján áll, akkor biztosan nem fog kiugrani a cérna mikor meglódul a varrógép.

  • Ha a varratban a fölső szál laza képet mutat:

Az orsócérna szálfeszessége nem megfelelő: a bobin külső oldalán a lapos, hosszúkás feszítő lemezt a rajta lévő kis csavarral állítsd szorosabbra! Bobinon állíts erősebb feszességet.

  • Ha a varratban az alsó szál laza képet mutat:

A fölső szálat kell feszesebbre venni a szálfeszítővel.

  • Ha nem indul a gép, nézd meg azt is, hogy van-e külön kapcsoló rajta, hátha csak ennyi a probléma.. :-)

 
Szeretnél magabiztos varrógép tulajdonos lenni? Vegyél részt Varrógép szelídítő tanfolyamunkon! Részletekért katt ide <<<

Profin felépített, most ingyenes 14 részes e-mail sorozat varrótanfolyam, ami többek között végigvezet a varrógép befűzésen és amiből akkor is tanulhatsz, ha csak elolvasod az egyes leckéket! Itt jelentkezhetsz! >>>>

 


Varrótanfolyam: Milyen varrógépet vegyek?

$
0
0

Milyen varrógépet is vegyél?

Amióta elindítottam a (most még) ingyenes online varrótanfolyamot, amiben szó esik a varrógép befűzéséről is, sok kérdést kapok azzal kapcsolatban, hogy milyen varrógépet célszerű vásárolni első gépnek. Akik kezdő varrótanfolyamra jönnek,

ők is gyakran kérdik, hogy milyen masinát kellene venniük?

Ezért összefoglalom a varrógép vásárlással kapcsolatos gondolataimat: 

  • Ha varrógépet veszel, célszerű varrógép szaküzletet felkeresned.
  • Mindenképpen fém alkatrészekből álljon a varrógép vagy legalábbis legyen benne az is (ne kizárólag műanyag öntvény legyen) mert ezek tartósabbak. Szaküzletben ezt meg tudják mondani. Sajnos ezek a gépek picit nehezebbek is, mint a 100% műanyag, de a sajátom már 17 éve megvan és – lekopogom – kutya baja. Veritas típusú varrógépet használok otthon, ezek elég jók, mint ahogyan a Singer vagy a Neumann márkák is elnyűhetetlenek, de természetesen ezen kívül még számos jó márka létezik.
  • Ha nem akarsz sok pénzt a gépedre költeni, akkor keress használt márkás gépet, ezeket már 15-17 ezer Ft-tól lehet kapni. Szaküzletekben megmondják, hogy hol foglalkoznak a városodban használt varrógépekkel.
  • Némelyik tanítványom közösségi aukciós portálon vett gépet, nyilván itt nincs garancia arra, hogy tökéletes a gép, hacsak nem szakember maga, aki árulja.
  • Ha találsz a közeledben varrógép műszerészt, őt is felhívhatod és rákérdezhetsz, hogy tud-e használt varrógépet ajánlani.
  • Alap varrógépet, ami vadonatúj, és tudja az alap öltéseket (egyenes, cikkcakk, vaköltés, rugalmas öltés stb.) már kb. 32 ezer Ft-ért vásárolhatsz.
  • Mindenképpen úgy vásárolj gépet, hogy még legalább egy év garanciát vállaljon az eladó, akár akkor is, ha használt gépről van szó.
  • Az öltések miatt ne aggódj, ma már minden varrógép tud egyenes és cikk cakk öltéseket produkálni. Ezek az alapöltések, ezzel már elboldogulhatsz.
  • Ami még fontos lehet, az a gomblyukvarró program, ami nem minden gépen van, de ha van, akkor sem kerül sokkal többe a masina. Gomblyukvarró program nélkül is lehet gomblyukat varrni, ezt az ingyenes mini varró tanfolyamban részletesebben is taglaljuk. További segítséget kaphatsz  Varrógép Szelidítő tanfolyamunkon, nézd meg, hogy indul-e mostanában >>>

-

HOGYAN kell befűzni a varrógépet? MOST ingyenes varrótanfolyam! Varrás kezdőknek, profi, 14 részes e-mail sorozatban, amiből akkor is tanulhatsz, ha már haladóbb vagy, vagy csak elolvasod az egyes leckéket!

Feliratkozás itt:

 

Név: *
Email: *

 

A feliratkozással egyidejűleg elfogadod azt is, hogy később számodra hasznos varrással, tippekkel, ötletekkel online varrótanfolyamokkal kapcsolatos anyagokat küldjünk.

Részletek a varrótanfolyamról >>>

 

Varrás (nemcsak) kezdőknek: apró, de lényeges trükk

$
0
0

Mit tégy, ha a gépbe fűzésnél akad az alsószál? 

Elromlott a varrógépem!! Kiáltanak fel többen, amikor kezdőként a varrógép befűzésnél azt tapasztalják, hogy az alsó cérna nem akar feljönni a tűlemez alól, pedig ők mindent jól csináltak…

Talán Veled is előfordult hasonló, hiába húztad, nem jött az alsó szál… Ilyenkor nem szabad kétségbe esni, mert az esetek legnagyobb részében nincs semmi baja a varrógépnek, hanem még szükség van egy kis gyakorlásra.

Ehhez szeretnék segítséget nyújtani, de elsőként ismételjük át, amit az ingyenes varró tanfolyamon is tanultunk, hogy hogyan is hozzuk fel az alsó szálat:

Tanulj anyagismeretet!
Milyen anyagok léteznek, hogyan számold ki a szükséges mennyiséget, hogyan vásárolj profi módon?

Fogd meg a varrógép tűbe fűzött felső szál végét két ujjal, tartsd feszesen, közben engedd le a tűt a tűlemez alá, majd emeld is ki (csak egyszer kell le és föl emelni!) Amikor a tű visszaért a felső pozíciójába, akkor finoman húzd meg akár többször is a felső szálat, amely már beleakadt az alsó szálba, csak segíteni kell neki a felszínre törésben. Ekkor az alsó szál hurka feljön, fogd meg a hurkot és vezesd ki a szálat. Majd rendezd el a szálakat a talp alatt hátrafelé.

Mit tégy, ha a nem akar feljönni az alsó szál?

A varrógép oldalsó nagy keréktárcsáját mozgasd meg előre-hátra, de csak kb. 3-3 cm-nyit (3 cm előre, 3 cm hátra) folyamatosan, és többször egymás után. Közben a két ujjaddal fogd a felső szálat, és finoman húzd felfelé. Addig tekergesd a tárcsát előre-hátra, míg azt nem érzed, hogy az alsó szál megindul felfelé!

Ha így sem sikerül, akkor feltehetően az alsó szál rátekeredett az orsó berendezés valamelyik alkatrészére. Nyisd ki az orsó tokot, és nézd meg, hogy valóban így van-e, ha igen, akkor szabadítsd ki a cérnát.

Ezzel a két apró fogás hozzájárul ahhoz, hogy öröm legyen a varrás kezdőknek is!

-

Kapcsolódó cikkek: A feszes orsózás >>>

Még több varrógép befűzése >>>

-

Varrógép befűzés: a feszes orsó

$
0
0

Varrógép befűzés:

A feszes orsó

Milyen varrógépet vegyek? - teszed fel legelső kérdésedet, amikor elindulsz a varrás világába, és elkezdesz kutatni azután, hogy milyen varrógép való kezdőknek és hogyan is néz ki a varrás kezdőknek géppel. Amikor végre a tiéd életed első varrógépe, akkor következik a – Hogyan is van a varrógép befűzése? -kérdésed, amit követnek a varrógép hibák…

Varrógép befűzés előtt:

Arról, hogy milyen varrógépet érdemes venned, itt írtam >>>

Hogy hogyan kell befűzni a varrógépedet, azt az ingyenes online varrótanfolyamban taglaltam, amire itt iratkozhatsz fel, ha még nem tetted >>>

Hogy milyen varrógép hibákat fedezhetsz fel, amik valójában nem is hibák, csak esetleg a helytelen varrógép befűzésből adódnak, arról itt írtam >>>

Varrógéphez: feszes orsózás

Nem mellékesen pedig essék szó egy szintén fontos dologról, az orsózás feszességéről, ami ha nem megfelelő, akkor szintén csúnyán fog varrni a varrógéped. Varrásoktatás során mindig felhívom erre a figyelmet: a szabás varrás akkor lesz zökkenőmentes, ha az apró részleteket is legalább egyszer megtanuljuk. Ilyen az orsózás is (a teljes orsózási mozzanatot megtalálod ingyenes online varrótanfolyamban itt, további tippeket adok a Varrás Kezdőknek tanfolyamomban itt)

Fontos, hogy orsózáskor a cérnád feszesen érkezzen az orsóra. Ezt biztosítják a varrógép tetején lévő kis szálvezetők, amikbe ezért kell belefűzni a cérnát. Ha valamiért lazán érkezik a cérna, és lazán tekeredik fel az orsóra, feltehetően nem megfelelően fűzted be orsózáshoz a cérnát, nézd meg a használati utasításban, vagy kérd szakszervíz segítségét. Másik megoldás lehet az, ha kézzel vezeted az orsóra a cérnát: bal kezedben tartva adagolod, jobb kezeddel pedig a feszességet biztosítod. (Hogy pontosan hogyan néz ez ki, arról itt írtam)

Az orsónak ilyen feszesnek kell lennie, ha nem így néz ki akkor orsózd újra, mert a varrógéped nem fog szépen varrni, nagyításhoz kattints a képre:

Varrógép befűzés orsózás Varrógép befűzés orsózás

Varrógép befűzés tipp:

ha más színű alsócérnát kell használnod, mert mondjuk nekifogtál egy másik színű ruha varrásnak, akkor nyugodtan ráorsózhatsz az előző színre is. Célszerű akkor alkalmaznod ezt, ha az orsónak több mint a felére ráfér a cérna.

Még egy fontos dolog: ha rosszalkodik a varrógéped, az nem jelenti azt, hogy meghibásodott. Érdemes tüzetesen átnézni a befűzést, lehet az is, hogy pl. meg van csavarodva valahol a felsőszál, de azzal is találkoztam már, hogy varrás közben nem volt leengedve a varrógéptalp. Ilyesmi előfordul, amikor az ember lánya még kezdő hobbi varrónő!